Niedoczynność tarczycy w ciąży

Pobierz

To ważne, by wykryć schorzenie odpowiednio wcześnie, ponieważ nieleczona niedoczynność może być przyczyną poważnych powikłań w przebiegu ciąży (poronienia nawykowe), może też niekorzystnie wpływać na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka.Niedoczynność tarczycy w ciąży może przyczynić się do zaburzeń w rozwoju płodu.. Choroba ta często nie daje żadnych objawów, dlatego łatwo jej nie zauważyć.. Objawy niedoczynności tarczycy w ciąży Objawy niedoczynności tarczycy mogą być bardzo nietypowe, trudne do wychwycenia, a przez to utrudniające postawienie właściwej diagnozy.. Jednocześnie niektóre z tych objawów są charakterystyczne dla ciąży jako takiej i nie zawsze nasuwają skojarzenia ze stanem chorobowym.Jan 21, 2022Mar 11, 2022Jun 15, 2022Bywa, że ciężarna po wykonaniu pierwszych badań krwi potrzebnych w ciąży dowiaduje się, że ma niedoczynność tarczycy.. Dziecku z pewnością nic się nie stanie.. Niedoczynność tarczycy w okresie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, odklejenia łożyska, krwawienia poporodowego niedokrwistości, nadciśnienia ciążowego.. Przy nadczynności należy więc stosować leki, w których składzie nie ma jodu (odpowiednie preparaty powinien wskazać lekarz prowadzący).Dec 22, 2020Sep 25, 2020Mar 30, 20214 days ago O ile lekarz nie zalecił inaczej, lek powinien być przyjmowany rano, na czczo, 30-60 minut przed śniadaniem..

Nieleczona niedoczynność tarczycy bardzo utrudnia zajście w ciążę.

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążęWśród objawów niedoczynności tarczycy w ciąży wymienia się: uczucie zmęczenia, senność, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, uczucie zimna, zaparcia.. W przypadku kobiet, które spodziewają się dziecka i wiedzą, że mają problemy z tarczycą, ale są pod kontrolą lekarza, nie ma żadnych problemów.. Niedoczynność tarczycy w ciąży: wpływ na płód i dzieckoMar 10, 20224 days agoFeb 25, 2022Objawy niedoczynności tarczycy w ciąży mogą być nietypowe, ale najczęściej zauważa się nadmierny przyrost masy ciała względem tygodnia ciąży, suchą skórę, zaparcia, uczucie zimna i senności.. Niedoczynność tarczycy w ciąży- badania Niedoczynność tarczycy diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych, a także wyniku stężenia TSH (podwyższony) oraz FT4 (obniżone).Niedoczynność tarczycy w ciąży może też skutkować dla dziecka: niską masą organizmu dziecka po urodzeniu, zaburzeniami w oddychaniu, zwiększonym ryzykiem zgonu noworodka, wystąpieniem w późniejszym okresie życia zaburzeń psychologicznych, niższym stopniem inteligencji, problemami z nauką.Tymczasem w ciąży obraz niedoczynności tarczycy wcale nie jest taki jasny.. Przed ciążą obserwuje się następujące objawy: senność, zaburzenia koncentracji, zmęczenie, przyrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, obniżenie nastroju, nietolerancja zimna, zaparcia, sucha skóra.Nieleczona lub nieprawidłowo leczona niedoczynność tarczycy wiąże się ze zwiększoną częstością niepłodności u kobiet..

Jest to substrat do produkcji hormonów tarczycy i może zaostrzać objawy choroby.

Ponadto u wielu kobiet z utajoną niedoczynnością tarczycy nie stwierdza się żadnych objawów i chorobę można rozpoznać jedynie na podstawie badań hormonalnych.Niedostateczna ilość hormonów tarczycowych w okresie ciąży może być również jedną z przyczyn stanu przedrzucawkowego u przyszłej mamy, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rozwoju układu nerwowego u dziecka.. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na jod, co wynika zasadniczo z kilku mechanizmów:Niedoczynność tarczycy w ciąży może objawiać się także szybkim i znaczącym przybieraniem na wadze, obniżonym nastrojem (a nawet stanem depresyjnym), suchością skóry, stałym uczuciem zmęczenia i senności, wypadaniem włosów i łamliwością paznokci, uczuciem zimna czy zaparciami.Do niedoczynności tarczycy prowadzi także niedobór jodu.. W okresie ciąży rozpoznanie niedoczynności tarczycy może być trudne, ponieważ niektóre objawy, np. osłabienie czy zaburzenia koncentracji, mogą występować w przebiegu prawidłowej ciąży.. Najbardziej charakterystyczne to: zmęczenie, senność, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, suchość skóry, zaparcia.Aug 3, 2020Niedoczynność tarczycy jako choroba przemijająca pojawia się także u 5 procent kobiet w ciąży..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt