Pierwsza pomoc osobie tonącej

Pobierz

W przypadku zauważenia zagrożenia musimy pamiętać o czterech podstawowych czynnościach udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej.. Akcje ratunkowe osoby tonącej są jednymi z najtrudniejszych, z którymi można się zmierzyć.. Rzutka ratunkowa, koło ratunkowe, kamizelka ratunkowa.. Kiedy osoba zostanie wyciągnięta na brzeg i jest nieprzytomna, powinniśmy sprawdzić, czy oddycha.. Podam kilka bardzo ważnych zasad i rad, które należy wziąć pod uwagę ratując tonącego: 1.Oprócz szybkiego rozpoczęcia ratowania tonącego należy możliwie szybko powiadomić służby ratownicze, w tym wypadku Pogotowie Ratunkowe (tel.. ).Zaproponuj sposób udzielenia pierwszej pomocy osobie tonącej po wyciągnięciu z wody (założenia do sytuacji: tonący to dorosła osoba, temperatura wody około 12 stopni C, poszkodowany nie reaguje i nie oddycha, nie zachodzi podejrzenie urazu kręgosłupa).. Jeżeli to plaża strzeżona zawołaj ratownika.. Najpierw zadzwoń po pomoc lub poproś o to osoby, które znajdują się w pobliżu.. Trzeba także zaalarmować osoby, które znajdują się w okolicy.. Zwichnięcia i SkręceniaUdzielanie pierwszej pomocy tonącemu to jedna z najtrudniejszych czynności podczas akcji ratunkowych.. Możesz rzucić tonącemu koło ratunkowe, linę lub podać bojkę asekuracyjną.Pierwsza pomoc tonącemu.. Jeśli po udrożnieniu .Jeśli nie jesteś doświadczonym ratownikiem najlepiej staraj się pomóc pozostając na brzegu..

Pomóż osobie tonącej!

Jeżeli osoba wychłodzona nie oddycha i jej puls jest niewyczuwalny trzeba natychmiast podjąć akcję reanimacyjną i prowadzić ją aż do nadejścia pomocy medycznej (nawet reanimacja trwająca 30-40 minut ma sens!. Rozpocznij sztuczne Oddychanie jak najszybciej.. 998 ), a na wodach patrolowanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zadzwonić pod numer 601 100 100.1 day agoPoprawa bezpieczeństwa nad wodą powinna być priorytetem każdego z nas, szczególnie w okresie wakacyjnym.. Pamiętaj, aby:1 day agoPierwsza pomoc tonącemu Agata Grądecka kl. III C wezwij pomoc,zadzwoń po pogotowie, rzuć linę, podaj kij lub podpłyń od tyłu, ułóż na wznak, wezwij pomoc, zabezpiecz przed utratą ciepła, w przypadku zatrzymania oddechu rozpocznij resuscytację.. Ze względów bezpieczeństwa zaleca.W takiej sytuacji najlepiej pomożemy, będąc głosem osoby tonącej.. Schemat postępowania przedstaw w punktach.. Warto więc zapoznać się z poniższymi zasadami.. Osobie tonącej należy rzucić koło ratunkowe, a jeśli nie ma takiej możliwości, zastosować można na przykład gałąź lub wiosło.Jeśli osoba jest blisko brzegu postaraj się podać osobie tonącej cokolwiek, co da szansę jej chwycić się (gałąź, ręcznik, spodnie, wiosło, tyczkę, linę, materac, parawan, złożony parasol przeciwsłoneczny, zawiązany szczelnie worek na śmieci, pusty zakręcony baniak min..

Jak wygląda pierwsza pomoc osobie tonącej?

Jeśli osoba jest blisko brzegu postaraj się podać osobie tonącej cokolwiek, co da szansę jej chwycić się (gałąź, ręcznik, spodnie, wiosło, tyczkę, linę, materac, parawan, złożony parasol przeciwsłoneczny, zawiązany szczelnie worek .Jak pomóc osobie tonącej?. Jeżeli nie potrafisz pływać, a ofiara jest daleko od brzegu, musisz zdać się na pomoc innych.Jul 12, 2021Najważniejsze jest pierwsze 60 sekund, gdy osoba tonąca utrzymuje się jeszcze na wodzie.. Mimo to, każdy powinien znać podstawy, aby nie pozostawić osoby tonącej, lecz udzielić jej potrzebnej pomocy.. Zaleca się osobom nieprzeszkolonym unikanie wchodzenia do wody!Do tonącej osoby nie podpływaj do przodu, ponieważ mogłaby ona w panice wykonywać niepotrzebne ruchy.. Poznaj podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku tonięcia (pobierz) Udostępnij na FacebookuDo pomocy możemy użyć koła ratunkowego, liny, podając rękę lub długi przedmiot z pomostu.. 5l przymocowany do liny, etc.).1.. Pamiętaj jednak, że najbardziej skutecznym działaniem, które sprawi, że w sytuacji zagrożenia będziesz w stanie udzielić pierwszej pomocy są szkolenia.. Warto także wiedzieć, jak pomóc tonącemu, gdy już zostanie wyciągnięty z wody.. Osoby, potrafiące dobrze pływać mogą samodzielnie podpłynąć do tonącego i zaholować go na brzeg..

Wezwij pomoc.

999 lub 112) albo Straż Pożarną (tel.. Jeśli widzimy tonącą osobę, należy szybko wezwać odpowiednie służby ratownicze oraz ratownika, jeśli jest on w pobliżu.. Od lewej.. Natychmiast zaalarmuj ratownika (jeśli jest to kąpielisko strzeżone).. Chwyć tonącego tak, aby samemu nie zostać skrępowanym i móc zachować swobodę ruchów.. Później zniknie pod jej powierzchnią, a uratowanie takiej osoby może graniczyć z cudem.. Jak udzielić.Poniżej znajdziesz podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej.. Oceń sytuację i wybierz najodpowiedniejszą metodę wyciągnięcia tonącego.. UWAGA!TodayJeśli poszkodowany jest przytomny, trzeba w pierwszej kolejności jak najszybciej wezwać pomoc lub zawieźć go do lekarza.. Wynosząc ofiarę z wody, trzymaj ją tak, żeby głowa znajdowała się poniżej klatki piersiowej.. Tonący w żadnym wypadku nie może "oddychać wodą".Tonącemu możesz pomóc: za pomocą koła ratunkowego za pomocą liny z łodzi z pomostu, podając rękę lub długi przedmiot (pamiętajmy, że tonący ma bardzo silny chwyt, trzeba uważać, aby nie wciągnął nas do wody) jeżeli nie jesteś w stanie w taki sposób pomóc w ostateczności podpływamy do ofiary i wyciągamy ją na brzeg.Najważniejsze zasady pomocy tonącemu to: Zadzwoń na pogotowie ratunkowe.. 6.Ratowanie osoby tonącej Po zauważeniu tonącego należy natychmiast wezwać..

Krzycz, ile sił w płucach, starając się sprowadzić pomoc.

Pierwsza Pomoc Jak pomóc przy zawale serca?. Następnie wskaż tonącemu kierunek płynięcia lub zacznij holować osobę tonącą utrzymując w jednej linii głowę, szyję i plecy.Jul 7, 2021O czym należy pamiętać?. Ocen sytuacje; Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112; Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego: za pomocą kola ratunkowego; (Sprawdź sobie cenę koła ratunkowego) za pomocą liny; z lodzi;Powinniśmy także taką akcję przeprowadzać bez ubrań na sobie - zminimalizuje to ryzyko chwycenia przez tonącego za np. naszą koszulkę i wciągnięcie nas pod wodę.. Zasady udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej przypomina Mariusz Semenowicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzyszu Gdyby zdarzyło się nam być świadkiem tonięcia, bardzo ważne jest byśmy zachowali wszelkie środki ostrożności.. Na poniższej infografice znajduje się instrukcja, co należy zrobić w takiej sytuacji.Pierwsza pomoc w podtopieniu.. Zwichnięcia i Skręcenia Jak zabandażować łokieć?. Wybierz najbezpieczniejszy sposób ratunku (koło ratunkowe, Lina, deska surfingowa, łódź).Jeśli to konieczne, podpłyń do ofiary i przyholuj ją do brzegu.. Jak pomóc tonącemu.. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionej infografice, każda osoba zyska niezbędną wiedzę na temat udzielenia pierwszej pomocy osobie tonącej i będzie przygotowana na przeprowadzenie akcji ratowniczej..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt