Biblia i antyk powtórka do matury

Pobierz

5.Biblia - zbiór ksiąg ukształtowanych na przestrzeni wielu stuleci, będących dziełem wielu autorów zawierających zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej moralne zasady.. Co to jest Archetyp - podaj przykłady z Biblii 5.. Za koniec antyku przyjmuje się okres pomiędzy IV a VI wiekiem n.e. Umowną datą jest rok 476, czyli rok zdobycia Rzymu przez wojska germańskie.Powtórka do matury - YouTube.. GATUNKI RODEM Z BIBLII - epickie: kazanie, przypowieść, apokalipsa - liryczne: psalm, hymn, pieśńWzorce postaw i wartości, jakie odnajdujemy w Biblii, w dużej mierze są podobne do antycznych.. W Biblii znajdziemy wyraz miłości ojcowskiej (Adam - Abel, Jakub - Beniamin, Jakub - Józef, Dawid - Absalom, Abraham - Izaak), macierzyńskiej (Sara - matka Izaaka, matka Mojżesza, Matka Boska), miłości do Boga czy do oblubieńca (Pieśń nad pieśniami, Hymn o miłości), zazdrości o miłość czy o władzę (Kain, bracia Józefa).Nazwa i ramy czasowe Nazwa antyk wywodzi się od łacińskiego słowa antiquus i oznacza dawny.Za początek starożytności przyjmuje się przełom wieków IX i VIII p.n.e., czyli czas, w którym żył i tworzył Homer.. Określ ramy czasowe i główne cechy literatury antycznej.. Starożytność.. Komentarze (3) Brak komentarzy Dodaj komentarz.. ROMANTYZM 1.. BIBLIA- (z greckiego "biblia"-"księgi") jest zbiorem wielu niejednolitych ksiąg..

Biblia - powtórka do matury.

27.7.2006 (14:24) Mario no super, obszerna praca, wiele ciekawych informacji, nie no zartuje, straszna LIPA.. Wymień tytuły 3 wybranych przypowieści Biblijnych - przedstaw treść jednej z nich wraz z przesłaniem (pojęcie uniwersalizmu)Antyk - Barok pytania i odpowiedzi od antyku do baroku- powt rka do matury ustnej.. Biblia dzieli się na Stary i Nowy Testament.Biblia Brzeska, Biblia Gdańska - przekłady dokonane przez wyznawców innych wiar.. Za koniec antyku przyjmuje się okres pomiędzy IV a VI wiekiem n.e.Matura od 2015 roku Nowa matura ustna Powtórka do matury z języka polskiego Antyk Renesans Romantyzm Dwudziestolecie Biblia Barok Pozytywizm Literatura współczesna Średniowiecze Oświecenie Młoda Polska Lektury z gwiazdką (obowiązkowe) Krzyżacy Pan Tadeusz Kordian Zemsta Wesele Dziady (cz. III) Lalka Wiedza o języku Język jako system znakówPytania na sprawdzianie z antyku: 1.. Wymień gatunki literackie wywodzące się z Biblii - charakterystyka 2 z nich Porównanie kosmogonii biblijnej z mitologiczną Co to jest Archetyp - podaj przykłady z Bibliisciaga.f2y.org - ściągi dla wszystkich: Plik biblia i antyk powtorka do matury.txt na koncie użytkownika shoegal26 • Data dodania: 24 mar 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.2.1.1 Przygotowanie do prezentacji zagadnie« dotycz¡cych wybranych cz¦±ci Biblii 17 2.1.2 Biblia - ogólna charakterystyka ..

17% Powtórka do matury.

Tłumaczono też fragmenty Biblii, na przykład Jan Kochanowski przełożył Księgę Psalmów.. Przeanalizowaliśmy matury z lat ubiegłych i 5 najczęściej.84% Biblia - powtórka do matury.. Nazwa antyk wywodzi się od łacińskiego słowa antiquus i oznacza dawny.Za początek starożytności przyjmuje się przełom wieków IX i VIII p.n.e. , czyli czas , w którym żył i tworzył Homer.. 1.Znane postacie mitologiczne: Zeus (Ojciec Niebios, Władca Piorun w) i jego żona Hera (Białoramienna).. Porównanie kosmogonii biblijnej z mitologiczną 4.. Omów cechy ballady romantycznej na wybranych przykładach.. Umiejętność rozpoznawania stylizacji biblijnej.. Nazwa i ramy czasowe.. Słowo "testament" pochodzi z łacińskiego wyrazu "testamentum" oznaczającego przymierze.. Motyw mierci w znanych ci utworach redniowiecza.. REDNIOWIECZE 1.. Wymień najważniejsze tematy, motywy, symbole literatury antycznej.. Lekcja live z polskiego o 12:00 transmitowana na żywo dla uczniów klasy 3 liceum ogólnokształcącego.Wymagania egzaminacyjne: Podstawowe biblijne motywy, tematy, toposy i wątki.. Biblia - powtórka do matury.. Ludowa moralność w balladach i w II cz. "Dziadów" A. Mickiwicza..

Powtórka do matury.

"Bogurodzica" jako zabytek językowy i arcydzieło literackie.. "Oda do młodości" jako manifest pokolenia.. Scharakteryzuj mitologiczną i biblijną wizję świata, bogów i człowieka.. Przedstaw cechy gatunkowe eposu na przykładzie Iliady.ANTYK - BIBLIA 1.. Wymień gatunki literackie wywodzące się z Biblii - charakterystyka 2 z nich 3.. Dlaczego jest to utwór z pogranicza dwóch epok?. B g - ustanawiał prawa, rządził ciałami niebieskimi, zaś bogini była patronką kobiet.II.. Przedstaw wieckie i religijne zabytki redniowiecza.Popularne trendy 2022 Powiązane wyszukiwanie, Słowa kluczowe rankingu w z antyk powtórka do matury i Powiązane wyszukiwanie, Słowa kluczowe rankingu.. Pismo Święte składa się z dwóch części: Starego oraz Nowego Testamentu.. Ukazanie szlachty polskiej jako ludzi nie posiadających własnego zdania, LEKTURY.. 19 2.1.3 Bóg i jego dzieªo - ±wiat i czªowiek - bohaterami pie±ni Czego chcesz odstreszczenie powtórka do matury starożytność, antyk dniu grudnia 18, 2009 antyk pochodzenie nazwy od łacińskiego słowa antiquus.epoki literackie- powtórzenie do matury Pomocarz Profesor Bryk ściągaj 1 b/d 0 głosów Epoki literackie Antyk (Starożytność) Epoka i czas jej trwania REKLAMA Antyk (Starożytność) IX w.p.n.e - około IV-VI w.n.e Najwybitniejsi twórcy i ich dzieła -Arystoteles "Poetyka", -"Biblia", -Homer "Iliada", "Odyseja", -Platon "Obrona Sokratesa", REKLAMA Wiedza o pochodzeniu i znaczeniach frazeologizmów biblijnych.Antyk2, POwtórka do maturY Pobierz cały dokument antyk2.powtorka.do.matury.doc Rozmiar 148 KB Fragment dokumentu: ANTYK - BIBLIA Co wiesz o Biblii ?.

Antyk i biblia.

Cechy ważniejszych gatunków biblijnych: psalmu, modlitwy, kazania, przypowieści.. Warto zapoznać się z lekturami, których możemy się spodziewać na maturze w tym roku.. Powtórka do matury.. Liryka romantyczna i jej główne tematy na wybranych utworach z tego okresu..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt