Przykłady w których tarcie jest pożyteczne

Pobierz

Fizyka.. Książki.. Zarejestruj.. Tarciem hydrodynamicznym nazywa się tarcie występujące w .Podaj 4 przykłady,w których siła tarcia jest pożyteczna i krótko je omów.. Wszyscy wiedzą, że trudno się poruszać po śliskim lodzie, trudno się także zatrzymać.. 2012-01-27 19:43:24; Dokonaj podziału substancji chemicznych i podaj przykłady 2011-01-02 16:39:39; Podaj trzy przykłady,gdy tarcie jest pożyteczne oraz trzy przykłady,gdy tarcie jest niekorzystne.. Między innymi jest ważny materiał, z którego mamy wytworzone podeszwy w obuwiu.. 2009-05-29 16:57:30; Podaj przykłady elektryzowania ciał przez tarcie!. Tarcie można zmniejszyć ; -stosując smary.. Jak można je zmniejszyc ?. Okoda 2010-08-29 16:49:19 UTC #1. Podaj 3 przykłady sytuacji, w których tarcie jest użyteczne.. Odpowiedzi: 2 .. hanecka 2010 .Przydatność 60% Tarcie.. -stosując różne rodzaje łożysk.. -wydziela się ciepło.. Przedmiot.. W wolnym czasie lubię podróżować i udzielam się w schronisku dla zwierząt.Podaj 3 przykłady sytuacji w których tarcie jest użyteczne .Jak można je zwiekszyc .. Takie będzie podczas jazdy pociągu, roweru .Podaj 3 przykłady sytuacji, w których tarcie jest użyteczne.. 2010-02-04 15:20:54; Podaj trzy przykłady sytuacji, w których tarcie jest niepożądane.. 2010-05-19 21:08:24; Podaj trzy przykłady,gdy tarcie jest pożyteczne oraz trzy przykłady,gdy tarcie jest niekorzystne..

Tarcie bywa także pożyteczne.

Na skutek tarcia zużywa się nasze obuwie, a także nasza odzież.. Novice Odpowiedzi: 20 0 people got help.. Fizyka.. Sklep.. Powierzchnie opon samochodowych i nawierzchnia dróg - zapobiega poślizgom pojazdów.. a) Tarcie pomiędzy łyżwami, a lodem podczas jazdy jest szkodliwe (łyżwy hamują) Odp.. do każdej sytuacji zaproponuj jak je można zwiększyć .. 2 strona 188.. Jak można je zwiększyć?. W celu zmniejszenia powstałych oporów stosuje się aerodynamiczne i opływowe kształty, przykładem tego są specjalne konstrukcje maszyn .Tarcie bywa także pożyteczne.. Jest ono niezbędne, aby wprawić w ruch ciało będące w spoczynku lub zatrzymać to, które jest w ruchu.. Tarcie można zwiększyć przez dobranie takich materiałów, między którymi współczynnik tarcia jest możliwie największy, bądź zwiększając siłę nacisku ciał na siebie - czy to działając zewnętrzną siłą, czy to zwiększając ich .Jednak tarcie potrafi być także bardzo pożyteczne i jak najbardziej pomocne w życiu człowieka.. -wygładzając powierzchnię (do pewnego stopnia gładkości)KLASA 7: 1.Podaj dwa przykłady sytuacji,w których tarcie jest niepożądane.Jak można je zmniejszyć ?. Podaj dwa przykłady sytuacji, w których tarcie jest pożyteczne.Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd..

W każdym ruchu tarcie jest siłą hamującą.

Innym przykładem niepożądanego tarcia może być zjazd na nartach.. c) Tarcie między rękami, a kierownicą roweru jest pożyteczne (możemy skręcać- kierownica nie wylatuje z rąk) Odp.. Question from @Welciaknaytow8ad1 - Gimnazjum - FizykaZad.2 Podaj trzy przykłady sytuacji,w których tarcie jest niepożądane.. Zobacz przepis.Tarcie zewnętrzne - zjawisko oporu w płaszczyźnie zetknięcia dwóch stykających się ciał, które są w ruchu względem siebie.. -wystepują duże opory ruchu.. 7 szkoły podstawowej.. W książce ten temat się nazywa "OPORY RUCHU".. Odpowiedz.. Jak można je zwiększyć?. Balonowaa11.. Nowa Era Rozwiązanie zadania: zad.. Zjawisku tarcia towarzyszy wydzielenie się ciepła, elektryzowanie się ciał, a także ich niszczenie.. +0 pkt.. Zaloguj.. Każde ciało potrzebuje tarcia, aby je wprawić w ruch, bądź zatrzymać.. Smarowanie chroni ponadto trące się powierzchnie przed nagrzaniem.. Napisz do mnie na Instagramie: użyteczność tarcia.. +0 pkt.. Tarcie jest pożyteczne na przykład w trakcie chodzenia.. I dla tego na przykład na ośnieżonych chodnik wysypuje się .Tarcie pożyteczne a) duże tarcie szczęk hamulcowych w samochodzie umożliwia hamowanie - zwiększanie przez zwiększenie siły nacisku szczęk b) duże tarcie umożliwia stawianie kroków przy chodzeniu - zwiększanie poprzez dobór materiałów o większym współczynniku tarcia c) duże tarcie umożliwia zatrzymanie samolotu podczas lądowanie - zwiększenie poprzez dobór podłoża beton .Podział substancji czystych chemicznych, podaj przykłady..

Powodem tego jest małe tarcie.

d) Tarcie między klockami hamulcowymi, a kołem rowerowym jest pożyteczne .Wymień jak najwięcej sytuacji w których występuje tarcie korzystne dla nas.. Daj łapkę w górę :)Masz jakieś pytanie lub zadanie do rozwiązania?. Pożyteczne 1możmy bezpiecznie chodzić 2możemy brać do rąk różne przedmioty 3możemy wykonywać różne rzeczy np. siedieć niepozyteczne 1 nie możemy przesuwać ciężkich .. Jak można je zmniejszyć?. Wszyscy .Odp.. Tarcie jest niepożądane na przykład podczas obracania się kół, gdzie koło trze o oś, na której się obraca.. 2010-09-15 21:47:42; Podaj trzy przykłady sytuacji w których tarcie jestPodaj 3 przykłady w których tarcie jest użyteczne.. b) Tarcie pomiędzy butem, a chodnikiem jest pożyteczne (możemy chodzić, but się nie ślizga) Odp.. Jeśli sobie przypomnimy ślizganie się na ślizgawce, to wiemy że bardzo ciężko jest się poruszać po takiej powierzchni.ewka13 28.2.2011 (13:57) Tarcie jest szkodliwe ponieważ : -następuje niszczenie ścierających sie powierzchni.. Znaczenie tarcia w życiu codziennym i technice jest bardzo duże, ponieważ tarcie jest związane z prawie każdym zjawiskiem mechanicznym.. Zmniejszamy je przez zastosowanie łożysk i smarów.. Widzimy więc, że tarcie odgrywa bardzo dużą rolę zarówno w życiu codziennym, jak i technice..

Dlatego poznanie praw, które rządzą tarciem jest ...Odp.

Wiadomo, że trudno poruszać .. Tarcie jest pożyteczne podczas Odpowiedź na zadanie z Spotkania z fizyką 7.. 2. Podaj dwa przykłady sytuacji w których tarcie Jest pożyteczne.Jak można je zwiększyć.. Kolejnym pozytywnym przykładem wykorzystywania siły tarcia i ich zmian jest zakładanie gum z bieżnikiem do pojazdów.Tarcie jest szkodliwe, ponieważ niszczy współpracujące ze sobą elementy, np. oponę samochodu, ale jest także niesłychanie pożyteczne, kiedy trzeba samochód gwałtownie zatrzymać.. 2009-09-09 .Smary przyczyniają się w dużym stopniu do zmniejszenia tarcia, a przez to do zmniejszenia strat energii i materiałów.. Jeśli chcemy, aby dany ruch się odbył, to tarcie jest wtedy czynnikiem szkodliwym.. Tarcie bywa także pożyteczne.. Z tego samego powodu zdarza się czasami, że koła lokomotywy lub samochodu .W celu zmniejszenia tarcia stosujemy przede wszystkim smarowanie trących się powierzchni (np. smarem).. Siła zwrócona jest do kierunku ruchu ciała.. Gdyby nie było tarcia to nie można by było chodzić.. Jak można je zwiększyć?. Jak można je zmniejszyć?. 2012-12-06 21:46:58; Podaj trzy przykłady,gdy tarcie jest pożyteczne oraz trzy przykłady,gdy tarcie jest niekorzystne.. Tarcie nart o śnieg zmniejsza się przez stosowanie smarowania nart.. .Kolejnym przykładem tarcia niekorzystnego z którym człowiek stara się walczyć jest tarcie które występuje pomiędzy poruszającymi się szybko różnego rodzaju mechanizmami, a powietrzem.. 2009-05-29 16:57:30; Podaj trzy przyklady sytuacji, w ktorych tarcie jest nieporzadane.. Odpowiedz.. Jest ono niezbędne, aby wprawić w ruch ciało będące w spoczynku lub zatrzymać to, które jest w ruchu..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt