Antygona i kreon rozprawka

Pobierz

Antygona nie musiała pochować brata, a Kreon postąpił bardzo nie mądrze skazując swoją siostrzenicę na tak okrutny los.. Według mnie Antygona ma cechy prawdziwej tragedii, ponieważ są tam .Antygona - Kreon.. Jednak umarły był zdrajcą ojczyzny i Kreon, król Teb, przestrzegając prawa ziemskie, kierując się rozumem oraz dobrem państwa, rozkazał pozostawić go bez pochówku.. Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.. Żadna z nich nawet na moment nie myśli o możliwości porozumienia.Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.. Możemy ją uznać za wzorzec tragedii klasycznej.. Tragizm tych postaci jest doskonale zauważalny, a ich zachowania można rozpatrywać i próbować zrozumieć wiele lat po .Anty­gona i Kreon stają naprzeciwko siebie; prawo jednego jest bezprawiem drugiego.. Była wdzięczna bogom, że dali jej tyle siły.. Kreon zakazuje grzebania Polinika; Antygona łamie zakaz, za co zostaje skazana na śmierć.. - Kreona, kt ry zakazał grzebania Polinejkesa kierując się racjami dobra państwa i rozumu.. Próbę przejęcia tronu z porozumieniu z nazywa Kreon zdradą.Zanim napiszesz Nie licz na to, że odpowiesz na pytanie, kto ma rację w Antygonie..

Forma - rozprawka.

Jego postępowanie jest dyktowane dobrem państwa, jako władca musi ukarać zdrajcę Polinejkesa.. Antygona jest doskonałym przykładem tragedii klasycznej, ponieważ spełnia wszystkie wymogi stawiane temu gatunkowi.. Pamiętajmy jednak, że dla Kreona pokrewieństwo było nieistotne, ale gdy dowiedział się, że to Antygona złamała jego rozkaz i pochowała brata, był zdziwiony.. Kolejny argument to duma, która cechuje obie omawiane postacie.. Na potwierdzenie słuszności moich poglądów przytoczę kilka argumentów.. Zgodnie z tą koncepcją działania człowieka nie decydują o tym, co się stanie - odpowiada za to los, przeznaczenie lub wola bogów.. Nie chciał skazywać Antygony na śmierć, ale musiał dalej działać tak, jak wymagał tego postulat silnej władzy.Uważała, że Kreon nie miał prawa wydać takiego okrutnego rozkazu, dlatego Antygona nie była mu posłuszna.. W przypadku bohaterów Antygony kluczowe znaczenie ma Fatum.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Antygona, kierując się miłosierdziem, litością i szacunkiem do praw boskich, sprzeciwiła się zakazowi Kreona.Rozprawka - Antygona.. Co więcej, bohaterowie są uwikłani w konflikt tragiczny - niemożliwy do rozwiązania .Antygona jako przykład tragedii klasycznej - AleKlasa..

W ten sposób złamała przwo państwowe i sprzeciwiła się Kreonowi.Dwie racje w "Antygonie" Sofoklesa - rozprawka.

Dobrze wiedzieć.. Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., ?Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. A. Fredro, Zemsta (spór o zamek) Miłość.. Tragedia ta miała też wywoływać katharsis, czyli wzbudzić litość i trwogę, aby oczyścić widza z wymienionych już uczuć.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.Racje miał Kreon, czy Antygona?. Jestem przekonana, że dziewczyna pochowałą swojego brata, ponieważ bardzo go kochała.Moim zdaniem Kreon miał rację zakazujac pogrzebania zwłok zmarłych zdrajców.. Jak to napisać?. Tragedia respektuje zasadę trzech jedności.. Jeśli rację ma Kreon, Antygona wprowadza anarchię i bunt w organizację państwową.. Mimo, że Antygona wystąpiła przeciw prawu obowiązującemu w Tebach, uważam, że postąpiła słusznie, grzebiąc zwłoki swojego brata.Antygona była bardzo odważna i uparcie dążyła do celu.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Jest problem, trzeba go rozwiązać, a najlepiej do tego nadaje się rozprawka .Tytułową bohaterką jest Antygona, która kierując się sercem i obowiązkiem religijnym, pragnęła pogrzebać zmarłego brata..

Jeśli racja leży po stronie Antygony, zakaz i postępowanie Kreona są bezprawne.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.

Antygona zaś kieruje się prawami boskimi i własnym sumieniem.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie ?. Sprzeciwiała się siostrze, Ismenie, która nie była pewna, czy to, co robi jej siostra, jest właściwe.. Jego Zachowanie świadczy o tym, że jest bezwzględny, gwałtowny i bezkompromisowy.Kr l Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.. Konflikt (tragiczny) między jednostką a władzą, oraz między sumieniem a prawem.Kreon, władca Teb, zabronił grzebania ciała Polinika, uważając go za zdrajcę narodu.. Wydaje się, że Kreon jest pozbawiony ludzkich uczuć.. Antygona kocha obu zmarłych braci i chce, żeby obaj byli pochowani.Czy Kreon jest rzeczywiście tyranem ?. Antygona - Polinik, Eteokles - miłość do rodzeństwa.. Gdyby ktoś ten problem rozwiązał, przestano by omawiać tę lekturę w szkole, a dramat Sofoklesa straciłby swoje ponadczasowe znaczenie.. Z jednej strony są to postacie tragiczne, a z drugiej krótko mówiąc nie rozważne.. Antygona zaś kieruje się prawami boskimi i własnym sumieniem.. Antygona jako przykład tragedii klasycznej.. Kreon jako władca Teb zamierza postępować słusznie i sprawiedliwie.. Antygona, kierując się miłosierdziem, litością i szacunkiem do praw boskich, sprzeciwiła się zakazowi Kreona.Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. "Antygona"..

Podsumowując, uważam że żadnej ze stron nie można przyznać racji.Kto miał racje Antygona czy Kreon - rozprawka na max ocene 3 :P. Włącz zaawansowany edytor.

są one dla nieg.Kreon jednak uważa, że to on i jego Prawo jest najważniejsze, dlatego nie jest przychylny dziewczynie.. Jednak Antygona sprzeciwliła się zakazowi i pochowała swojego brata, za co została skazana na karę śmierci.. Uważam, że chciał chronić swój kraj dając ten zakaz.Chciał by w kraju panował porządek i ład, aby prawa były respektowane.. Zakazowi temu odważyła się sprzeciwić Antygona, siostrzenica króla i siostra zmarłego.Kolejną sprawą jest to, że jak nam wiadomo, Kreon i Antygona byli spokrewnieni.. Patrząc na te rozmyślania widać, że Antygona i Kreon są postaciami tragicznymi.Antygona została skazana na zamurowanie żywcem i powiesiła się w więzieniu.. Zarówno Kreon, jak i Antygona zostali ukarani: Antygona śmiercią za nieposłuszeństwo, Kreon za pychę i nadmierne ambicje ?. Dlatego w tej rozprawce postaram się .Tragizm bohaterów Antygony Sofoklesa.. 2011-01-20 Czytając dramat Sofoklesa, zastanawiałem się, kto ma rację.. Jest wiele za i przeciw, jednak będę po stronieZarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.. śmiercią najbliższych.. Kara będzie też przestrogą dla innych, którzy zamierzaliby zawrzeć sojusz z wrogiem przeciwko Tebom.. Kreon zaś, zanim zrozumiał jak ciężko zawinił wobec Fatum, patrzył na śmierć swego syna, Hajmona, i ukochanej żony Eurydyki.. Antygona broniła swoich racji mówiąc, że ?współkochać przyszłam, nie współnienawidzić.. Najlepsza odpowiedź wybrana przez autora pytania.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.Rozprawka - Antygona.. Uważam, że był sprawiedliwy, gdyż bohaterów ojczyzny chował z honorami,a zdrajców .Rozprawka antygona czy kreon kto ma racje 4 marca 2021 15:19 Opracowane Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.W podsumowaniu mogę stwierdzić, że Antygona miała całkowitą rację.. Kreon był władcą Teb, z godność tą przejął w mało sprzyjającym momencie.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., "Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.W "Antygonie" Sofoklesa zostaje przedstawiony konflikt dwóch osób: króla Kreona i młodej dziewczynu.. Nie bierze pod uwagę nawet tego, że Antygona jest narzeczoną jego syna..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt